Завантаження... (0%)

В Парламенті почують голос Полісся!

3-я частина

Ми вже багато цікавих питань обговорили у розмові з нашим земляком, кандидатом в народні депутати по нашому поліському округу №155 Вадимом Татусем. З’ясували, що саме під його керівництвом піднімалися до теперішнього успіху українські підприємства – гіганти з виробництва шин «Валса» та «Росава».

 Дізналися, що він поважає Президента Петра Порошенка і особисто з ним знайомий, симпатизує партійному обєднанню «Самопоміч», але сам в лавах жодної з партій ніколи не був. Крім того, категорично засуджує намагання кандидатів в депутати здобути слави на крові й болю поранених в АТО бійців, стражданнях вдів загиблих Героїв, яким під час виборів надають допомогу.

Мені особисто було цікаво почути думку Татуся про те, яким чином має працювати народний депутат — мажоритарник. І, насправді, було б добре, щоб чотири помічники-консультанти депутата, яких утримує держава за кошти платників податків, були закріплені за кожним конкретним  районом округу й працювали тут із зверненнями виборців.

Прийшов час конкретніше поговорити про Програму кандидата, яка передбачає вжиття серйозних заходів щодо поліпшення соціально-економічного стану регіону північного Полісся. Важливо не написати Програму на 100 сторінок, а зробити реальністю принаймні 5 її найважливіших пунктів. На них і зупинимося, щоб, так би мовити, вивчити їхню потенційну користь для життя поліщуків…Photo_03

З інвесторами розмовлятиму на рівних — англійською мовою

- Вадиме Вікторовичу, от тут в Програмі Ви наголошуєте на  всебічному сприянні створенню нових робочих місць в регіоні, в тому числі із залученням національних та іноземних інвесторів. Що конкретно збираєтеся робити?

— Не забувайте, що я все ж таки фаховий економіст. Тому кваліфіковано, крім того, хорошою англійською мовою без перекладача, як нині це роблять Президент і Прем’єр-міністр України, інформуватиму потенційних інвесторів про економічну привабливість регіону Полісся.

Запрошуватиму їх до нас для створення нових підприємств, зокрема, із поглибленої переробки місцевих природних ресурсів, корисних копалин, а також підприємств у  аграрній, деревообробній галузях. Для цього буду використовувати всі свої можливості: і розгалужені зв’язки з іноземними інвесторами, і знайомства в Україні. Мені близька думка колеги – голови Державної агенції  України з інвестицій Сергія Євтушенка, з яким ми  товаришуємо ще з часів навчання у Києво-Могилянській Академії: сьогодні, на жаль, Україну позиціонують як зернову державу Європи, а краще б вона була її мозковим центром!

Хочу, щоб мої земляки працювали над випуском товарів європейської якості, заробляючи на доданій вартості, а не лише за безцінь збували за кордон цінну сировину. Бо те, що нині коїться, то економіка позаминулого століття, а не ХХЇ-го, —  століття високих технологій.

Буду робити крок за кроком. По-перше, з представниками місцевої влади і підприємцями Полісся збираємо і розробляємо перелік інвестиційно  привабливих сфер регіону. По-друге, за цим переліком починаю співпрацювати з Мінекономрозвитку та Держінвестагенцією, іноземними партнерами. Наприклад, вони можуть бути з Китаю чи Південної Кореї, адже мною напрацьовані за роки роботи в бізнесі певні надійні партнерські зв’язки у багатьох країнах світу.

Інвестиції для регіону можуть бути різними по об’ємах: від міні-пункту прийому ягід та фруктів для їх шокової заморозки, і аж до створення великих автоскладальних конвеєрів.

Крім того, ми не можемо дозволити зупинку або зменшення темпів будівництва повітряних високовольтних ліній електропередач, які зводяться коштом міжнародних фінансових організацій, щоб можна було повністю завантажувати потужності Рівненської АЕС. Від цього напряму залежить підвищення енергонезалежності України…

Не дозволю належне Поліссю відправити на відбудову Донбасу!

- Серйозна пропозиція! А ось іще з Вашої програми: «Виступатиму за децентралізацію влади та податків, щоб територіальні громади мали достатні повноваження, кошти та механізми відповідальності для власного розвитку  — газифікації регіону Полісся, будівництва та ремонту доріг, шкіл, дитячих садочків, лікарень тощо»…

— Відповім коротко. Крок 1-й: як народний депутат братиму активну участь в бюджетному процесі з метою залучення якомога більше коштів з державного бюджету України для фінансування потреб регіону. Твердо переконаний, що жодної копійки, яка передбачена в держбюджеті на розвиток Полісся, не повинно піти на відновлення Донбасу. Нехай мене критикуватимуть за це. Та поліщукам теж нелегко, проте ж ми за зброю не хапаємося!

Крок 2-й. Вимагатиму невідкладної децентралізації владних повноважень та податків. Зокрема, податок на надра має залишать у місцевому бюджеті. Він є своєрідною платою місцевій громаді за ризик. Наприклад, містечко Томашгород Рокитнівського району з процвітаючого потроху перетворюється на вимираюче, оскільки від видобутку граніту нині жодної копійки в місцевому бюджеті не залишається. Але ж задля промислового видобутку граніту використовують вибухівку, причому поряд із будинками місцевих мешканців!

Начальника міліції громада обиратиме з місцевих кандидатів

- Вадиме Вікторовичу, мене дуже схвилював пункт Програми щодо підтримки створення місцевих органів правопорядку, ніби підзвітних територіальним громадам. То, виходить, як не маємо довіри до наявної міліції, то можемо  обрати собі інших охоронців?

— Громадянське суспільство розвивається й очищується від пристосуванців у міліцейських погонах саме таким шляхом.

Цей пункт особливо важливий для мешканців Кузнецовську. У місті живуть люди з високими статками, адже більшість працює в умовах підвищеної радіаційної небезпеки. Тому, я вважаю, на перший план виходить питання безпеки громадян, захист від криміналу.

Ні для кого не секрет, що рівень довіри до міліції в Україні сьогодні  надзвичайно низький. Одна з причин — керівників місцевих правоохоронних органів призначають згори. І дуже часто обирають не лише не місцевих, а й просто не найкращі кандидатури. Вихід для місцевої громади, яка хоче жити у спокої, — створення місцевих органів правопорядку, їй підзвітних.

Тим більше зараз буде з кого створювати такі загони – із зони АТО повертаються хлопці, які ділом довели вірність присязі, мають певні переконання. В ідеалі — керівника міліції потрібно обирати із місцевих достойних кандидатів. За те і будемо боротися.

«Бурштиновому промислу» — чіткі дозвільні рамки, і чимшвидше

- Ох, і галасу Ви наробили, коли минулу нашу бесіду завершили словами про те, що незаконний видобуток бурштину «кришують» і деякі з нинішніх кандидатів у народні депутати! Ми на особистості переходити, звичайно, не будемо. Та людей цікавить яким чином  і коли  нарешті на законодавчому рівні буде впорядковане це болюче питання видобутку корисних копалин  на Поліссі?

— Я не міг у своїй передвиборчій Програмі обійти увагою це питання.  Полісся – надзвичайно багатий регіон, адже тільки багаті люди можуть дозволити собі опалювати будинки унікальним бурштином. Поліщуки повинні правильно розпорядитися багатством, яким нас обдарувала природа.  Мова йде не лише про вже традиційні для нас граніт, базальт, торф, бурштин…

Те ж саме стосується і можливого видобутку в нашому регіоні алмазів та мідної руди, поклади яких розвідані. Адже, за науковими оцінками, Зарічненський район відноситься до найперспективніших регіонів України на предмет виявлення корінних джерел алмазів, що на практиці підтверджено знахідками уламків алмазоносних кімберлітів, аналогічних таким, що відомі у родовищах Якутії і Південної Африки. Проте, практично призупинене бюджетне фінансування геологорозвідувальних робіт у цьому напрямку, віддаляє на невизначений термін перспективу виявлення корінних родовищ алмазів Рівненщини. Ми не повинні з цим миритися, будемо вимагати якнайшвидшого відновлення фінансування робіт у цьому напрямку!

Знаю, що ситуація із незаконним видобутком корисних копалин, яка склалася в регіоні, не влаштовує більшість громадян. Адже у виграшу, як завжди, лише невеличка купка людей, а страждають від наслідків цієї діяльності усі.

Головним і нагальним завданням держави бачу розробку і впровадження механізму, який створить не революційну ситуацію, а чіткі умови роботи в цій галузі. Саме народні обранці у Парламенті  зобов’язані «розрулити» це питання з урахуванням інтересів місцевих громад, підприємців та держави! І чим швидше.

Конкретніше щодо видобутку бурштину. Пропозиція наступна: на державному рівні, чому я і буду сприяти, детально виписати порядок видачі дозволів на видобуток, порядок ведення промислу, організації пунктів прийому.

Приклад: дозвіл надається підприємцю на видобуток на певній території, на певний термін, із вимогою — по завершенню видобутку рекультивувати земельну ділянку, завезти чорнозем і посадити певну кількість дерев. Лише за умови повного виконання цієї вимоги, підприємцю надається нова ділянка для видобутку.

У такому випадку організація роботи – легальна,  місцеві мешканці працевлаштовані і чесно заробляють собі пенсію та сплачують  податок з доходів до бюджету громади. Прийом бурштину має здійснювати держава за прозорими, зрозумілими, біржовими цінами.

Запропонована схема підлягає обговоренню із зацікавленими сторонами і повинна влаштувати всіх. Адже є багато прикладів, коли бурштин конфіскують, місцеві «копачі» платять хабарі і «відкати» представникам різних інстанцій, щоб пробитися з сировиною на закордонний ринок. А вдома продовжують їздити жахливими дорогами, їхні діти ходять в необлаштовані школи та садки…

Сільгоспвиробника витягне польський досвід державної підтримки

-  Так, наш регіон, хоч і перебуває в перманентному економічному занепаді, та все ж таки має різнобічні можливості: тут тобі й атомна енергетика з одного боку, і видобуток корисних копалин, обробка деревини з іншого. А є ще сільське господарство. На мою думку, сільгоспвиробники у нас найбільше обділені державою. Як їм допомогти піднятися? Вадиме Вікторовичу, що запропонуєте?

— Одним з найдієвіших заходів в нинішніх умовах є заборона посередницької діяльності у сфері реалізації сільськогосподарської продукції, коли посередники заробляють більше, ніж виробники.

Загалом, у розвитку вітчизняної сільськогосподарської галузі ми повинні крок за кроком просуватися до європейської схеми роботи, коли державою проводиться оцінка потенціалу кожного регіону, кожного господарства. Показовим є приклад наших сусідів: ще років десять тому я був вражений бурхливим розвитком села у Польщі.

Під час робочої поїздки на підприємство гумовотехнічних виробів в м. Битом, керівництво польської фабрики бідкалося, що не може найняти достатньо персоналу для роботи, оскільки сільські мешканці втратили інтерес до роботи на фабриці. Пояснення тому просте: щороку Єврокомісія сплачує кожному конкретному господарству певну суму грошової компенсації за ведення фермерської діяльності.

І сьогодні в Польщі важко знайти необроблену ділянку землі сільськогосподарського призначення. Тому що за кожен виораний гектар Єврокомісія сплачує селянину гроші. А вже як виорав, то треба ж і посіяти, і обробити посіви, а тоді й зібрати врожай…

Але, вірю — то перспектива, до якої ми обов’язково прийдемо. Сьогодні ж важливо прибрати посередників. Держава має встановити чесні ціни на молоко, м’ясо, зерно тощо. А селяни самі будуть продавати продукцію тому, хто дасть кращі умови і запропонує вищу ціну.

Усе це неосяжне поле проблем є полігоном для копіткої роботи, в  тому числі, представника законодавчої гілки влади в конкретному регіоні – депутата – мажоритарника. А сакури в парку ми з вами висадимо у вільний від основної роботи час!

Переконаний, зможу зробити усе, щоб в Парламенті почули голос Полісся, моєї Батьківщини, яка прагне стати по-європейськи розвинутим регіоном України! Приєднуйтеся, земляки, то наша спільна справа!

 

Автор: Леонід Іщук

За матеріалами: Газета «Новини Рокитнівщини» № 79/80(879/880)

09.10.2014

. © 2014 У разі використання матеріалів сайту посилання на tatus.com.ua є обов'язковим.